Bench Scales
- (4)
- (1)
- (46)
- (7)
- (56)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (162)
- (16)
- (4)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (37)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (22)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (6)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (8)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (10)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (4)
- (1)
- (4)
- (13)
- (3)
- (3)
- (6)
- (5)
- (1)
- (16)
- (5)
- (21)
- (2)
- (2)
- (26)
- (2)
- (36)
- (4)
- (20)
- (31)
- (8)
- (7)
Filtered Search Results
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Height (Metric) | 37 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 48 cm |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Width (Metric) | 45 cm |
| Includes | AC Adapter |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 14 in. |
| Weight (Metric) | 11 kg |
OHAUS™ Defender™ 3000 Washdown i-D33 Bench Scale
The Defender™ 3000 Washdown i-D33 Bench Scale is ideal for general weighing, simple counting and checkweighing applications in damp environments, or when washdown cleaning is required.
| Protection Class | IP66 |
|---|---|
| Battery Life | 100 hr. |
| Display Type | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Battery Type | AC Power (Included), Rechargeable Battery (Included) |
OHAUS™ Valor™ 3000 Compact Scale
Valor™ 3000 Compact Scale features include high precision up to 40,000d readability, durability, and ease-of-use, encased in a sleek and fully stainless steel compact housing.
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 218 x 186 x 77 mm (8.5 x 7.3 x 3 in.) |
| Battery Life | 50 hr. |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 104°F, 95% RH, Non-condensing |
| Weight (English) | 3.1 lb. |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 40°C, 95% RH, Non-condensing |
| Battery Type | 4 C |
| Dimensions (LxW) Platform | 158 mm x 146 mm (6.2 x 5.8 in.) |
| Weight (Metric) | 1.4 kg |
OHAUS Courier 3000 Series Shipping Scale
The Courier 3000 Series shipping scales’ intuitive, user-friendly interfaces, bright displays, and low-profile steel construction ensure durability and reliability from offices to warehouses to even veterinary offices (the Courier 3000 is effective for weighing small animals). Versatile and effective.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 48 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
OHAUS™ Ranger™ 7000 Compact Scale
Ranger™ 7000 Compact Scale for even the most complex industrial applications.
Fisher Science Education™ Compact Scale
Science Education
A science education product.
A science education product.
Economical, compact scale suitable for general weighing in any classroom.
| Includes | 3 “AA” Batteries |
|---|---|
| Height (Metric) | 55 mm |
| Length (Metric) | 235 mm |
| Display Type | LCD |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | IEC/EN 61010-1, CAN/CSA C22.2 No. 61010-1, UL Std. No. 61010-1 |
| Width (Metric) | 140 mm |
| Weight (Metric) | 0.4 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Weight (Metric) | 39 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 10 x 10 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Length (Metric) | 48 cm |
|---|---|
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | All Stainless Steel |
| Width (Metric) | 45 cm |
| Includes | AC Adapter |
| Type | Legal For Trade |
| Format | 13.8 in. Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 10 x 10 in. |
| Weight (Metric) | 9 kg |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Bench Scale
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Bench Scale is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Construction | Stainless Steel (316) |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Linearity | ±2 d |
| Stabilization Time | Within 1 second |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
OHAUS™ Defender 6000 Hybrid Extreme Washdown Bench Scale, 10 x 10 in. Platfrom
The Defender 6000 series Hybrid Washdown bench scale is ideal for a multitude of applications, including production and packaging.
| Protection Class | IP69k; IP68 |
|---|---|
| Construction | Stainless Steel |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
| Dimensions (LxW) Platform | 10 x 10 in. (254 x 254 mm) |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Width (Metric) | 78 cm |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
OHAUS™ T72xW Indicator
T72xW Indicator is an advanced performance stainless steel indicator with external device control capabilities.